Bolesť a pichanie v kolene

Prelepené kolenoNáš dnešný článok vám predstaví dôvody a možnosti liečby pomerne bežných ťažkostí, s ktorými sa stretne skoro každý človek. Konkrétne bude reč o bolesti kĺbov, konkrétne kolena, prípadne pichanie v ňom. Príčiny nemusia byť vážne, no sú prípady, kedy je potrebné spozornieť, nič nepodceniť a navštíviť lekára.

Ťažkosti spôsobuje nielen úraz, ale aj choroba

Je úplne normálne, ak pociťujete pichanie alebo bolesť kolena po tom, čo ste si ho práve udreli. Pokiaľ nie je úraz vážny, nepríjemný pocit by mal do pár minút, najviac hodín, zmiznúť. Ak pretrváva dlhšie, môže ísť o vážnejšie poškodenie, ktoré môže viesť až k zavodneniu kolena. Vtedy je určite nutné navštíviť doktora, pretože krém, gél, masť ani tabletky vám na to s veľkou pravdepodobnosťou nepomôžu.

Príčina bolesti kolena však môže tkvieť aj v chorobe. Či už v dedičnej, dávno nadobudnutej trvalej či nedávno získanej, ktorá sa môže vyliečiť do pár dní alebo týždňov. Dedičné či dávno nadobudnuté sa nezvyknú úplne vyliečiť. Možné je stlmiť ich príznaky a spomaliť priebeh. Bolesť, pichanie či vŕzganie v kolene môžete pociťovať u takých chorôb ako dna, reuma (reumatoidná artritída), ale napr. aj artróza. Vyliečiteľné choroby a bolesti súvisia buď s nedoliečenou chorobou alebo s prebiehajúcim zápalom. Podpísať za ne sa môže samozrejme aj vek jedinca.

Bolesť kolena ako dôsledok držania tela

Čuduj sa svete, zlé držanie tela môže spôsobiť človeku viacero deformácií, ktoré začínajú bolesťou. Tá sa neprejavuje len na chrbte či krížoch, ale aj v kolene, v ktorom môžete pociťovať aj pichanie. Najviac tomuto stavu „dopomáha“ nosenie nevhodnej obuvi, ktorej sa telo nevie prispôsobiť a ak, tak väčšinou len zle. Najviac sa to týka žien, ktoré striedajú vysoký obuv a príliš plochú obuv. Ideálne topánky pre mužov aj ženy majú vyvýšenú podrážku a  3-4 cm opätok. Samozrejme nohu nijako nedeformujú, sú anatomicky tvarované a prievzdušné.

Bolesť kolena spôsobená jeho preťažením

Postava s bolesťou v koleneMnohokrát sa stáva, že neodhadneme svoje sily a možnosti. To sa neskôr, ak nie hneď, prejaví aj na našom tele. Nadmernú námahu spôsobujúcu preťaženie a bolesť si môžete spôsobiť športom, ale aj nesprávnym dvíhaním váhy či umiestnením kolena pri cvičení v zlej pozícii.

Najrizikovejšie športy, u ktorých hrozí občasné, ak nie doživotné pichanie v kolene, sú futbal, lyžovanie, behanie na tvrdej ploche (asfalt, betón…) atď., ktoré túto časť tela permanentne namáhajú a netlmia otrasy spôsobené kontaktom chodidla s plochou. Odporúča sa preto buď využívať bandáže alebo špeciálnu obuv prípadne vložky do nej, ktoré ich dokážu stlmiť a túto časť tela aspoň čiastočne chrániť.

K bolesti a pichaniu kolena vedie aj zlá technika cvičenia či už pri zdvíhaní ťažkej váhy alebo nie. Napr. pri výpadoch vpred je najdôležitejšie, aby koleno nikdy neprešlo líniu chodidla, ináč sa to prejavuje nepríjemnosťami pri ich vykonávaní.

Vaše jabĺčko, chrupavky a svaly okolo neho si ale zaťažujete aj iným spôsobom, a tým je nadváha. Obézny človek pri chôdzi vyvíja na túto časť tela niekoľkonásobne vyšší tlak, ako človek s normálnou BMI. Tým dochádza rýchlejšie k jej preťaženiu a opotrebovaniu. V takom prípade sa odporúča schudnúť a zmeniť stravovanie. Najlepšie ak vylúčiť konzumáciu červeného mäsa, príliš sladkého, mastného a slaného jedla. Konzumovať viac kalcia, mliečnych výrobkov a rýb.

Príčinou je aj málo pohybu

Nielen veľa športu, ale aj málo pohybu môže vašim končatinám uškodiť. Bolesť kolena a pichanie v ňom sa pri chôdzi prejavuje ako dôsledok skrátených svalov, ktoré ho predtým „obaľovali“ a ochraňovali pred úrazmi a samotnou bolesťou. Nakoľko sú svaly skrátené, dochádza k tomu, že už k tejto časti nedosahujú, čo sa prejavuje hlavne pri zvýšenej fyzickej činnosti. Ak práve nie ste športový typ, aspoň si doprajte každé ráno a večer strečing, prípadne prechádzku.

Ako bolesť a pichanie v kolene liečiť?

Nie je to veľmi náročné. Jednotlivé postupy závisia od toho, aká je príčina tejto nepríjemností. Mnohokrát však môžeme urobiť viac ako si myslíme, a to ešte predtým, ako sa prejavia prvé symptómy poškodenia. Dôležité je viac sa hýbať, nie však príliš, jesť viac ovocia a zeleniny a obmedziť príjem nezdravých jedál. Veľkú podporu kĺbov a tým pádom aj kolena vie zabezpečiť kĺbová výživa, ktorá posilní aj chrupavky. Výživové doplnky možno zohnať aj na internete aj v lekárni.

Ak sa ale už príznaky bolesti a pichanie v kolene prejavili, stlmiť ich môžete pomocou tabletiek, upokojujúceho gélu, krému, masti či obyčajného relaxu. Ak je ale príčina vážnejšia a nepríjemnosti neustupujú ani po niekoľkých dňoch či týždňoch, určite navštívte lekára. Ten môže prísť na iné závery, stanoví inú liečbu, prípadne vás pošle za ortopédom alebo neurológom. Určite sa nemusíte báť, že bolesť vám automaticky zmizne len výmenou kolena za umelý kĺb. To by hrozilo len vtedy, ak žiadna iná liečba ani po mesiacoch skúšania nezaberá. Existuje však aj množstvo iných zákrokov, pomocou ktorých vedia váš pôvodný kĺb zachrániť.

Podstatnou časťou každého liečenia boľavého kolena, prípadne jeho pichania, je nezaťažovať ho a dopriať mu čo najviac odpočinku, čo odporúčajú aj profíci. Špeciálne prípravky, najčastejšie gély a krémy vám v relaxácii dopomôžu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *