Kŕčové žily na nohách sa dajú odstrániť aj bez skalpela, gélom

Gél z nádobyPostupne vyvíjajúcim sa problémom, ktorý sa čoraz častejšie objavuje aj v mladom veku, sú varixy. Ide o žilové ochorenie, ktoré je zapríčinené nesprávnou cirkuláciou krvi. Príčin jeho vzniku, rovnako aj jeho dôsledky môžu byť rôzne. V každom prípade je vždy lepšie aplikovať niektoré prevenčné kroky, ako potom riešiť už vzniknutý problém. Našťastie, vďaka rôznym lekárskym spoločnostiam máte možnosť zakúpiť si na kŕčové žily na nohách nejeden liek, či už v podobe tabletky, gélu, krému či masti. Základ liečby ale určite nespočíva len v konkrétnych prípravkoch, ale je potrebné ich kombinovať s inými, najlepšie už potom celoživotnými návykmi.

Príznaky a prejavy

Kŕčové žily alebo varixy si na nohách všimnete jednoducho. Pritom nejde len o vizuálne prejavy, ale aj o tie fyzické. Najčastejšie príznaky tohto ochorenia spočívajú v pocite ťažkých nôh, občasných bolestiach, opuchoch, nočných kŕčoch, zmeravením končatín atď. Čo sa týka vizuálnych prejavov, tie gradujú podľa toho, o aké štádium ochorenia ide.

Vznikajúce kŕčové žily na nohách sa prejavujú tak, že žilky sa rozvetvujú, vytvárajú drobné jemné vejáriky. Začínajú sa zviditeľňovať, no neprekračujú povrch pokožky a 1mm a sú červenej farby. Druhé štádium je také, pri ktorom cievky naberajú na objeme – rozšíriť sa môžu až do 3mm. Z červenej farby sa menia na modrú alebo fialovú. Tretie štádium je už oveľa výraznejšie. Kŕčové žily na nohách vystupujú nad povrch pokožky a na dotyk môžu byť citlivé. V tejto fáze už nezvykne zabrať žiaden krém, gél z nakrcovezily.sk, či masť, ale vyžaduje sa ich odstránenie napr. chirurgickým zákrokom.

U koho vznikajú kŕčové žily na nohách najviac?

Jedným z faktorov je aj vek, no neplatí to u každého. Dedičnosť je ďalšou príčinou ich vzniku. Z takých príčin, ktorými si môžeme kŕčové žily na nohách spôsobiť sami sú napr. nezdravá nevyvážená strava, dlhé sedenie, dlhé státie, málo aktívny život, nevhodná obuv, tesné oblečenie, prekrižovanie nôh, obezita, tehotenstvo atď.

Srdce a cievy sú zaťažované všetkými vyššie uvedenými faktormi. Aký majú súvis? Nezdravá a nevyvážená strava vo význame, že konzumujete príliš veľa mastného, údeného, vyprážaného, ale aj sladkého či slaného znamená záťaž pre váš organizmus. Ten potrebuje prijať aj výživové látky zo zeleniny či ovocia. S nezdravým stravovaním súvisí aj obezita, kde masa tuku zaťažuje nohy, a tým sťažuje cirkuláciu krvi späť do srdca, čím sa spustí vznik kŕčových žíl.

Neaktívny život alebo neaktívne zamestnanie, v ktorom musíme niekoľko hodín vkuse ostávať v jednej polohe taktiež blokuje správnu cirkuláciu krvi. V takej robote si preto aspoň trochu s nohami zacvičte a meňte polohy. Po robote si určite doprajte aspoň prechádzku, ak už nie iný šport. Rozhodne sa vyhnite prekrižovaniu nôh.

Ďalším faktorom, ktorý vplýva na kŕčové žily na nohách, je nevhodná obuv a tesné oblečenie. Tie taktiež zamedzujú správnej krvnej cirkulácii. Ideálne je nosiť oblečenie s vôľou a topánky s maximálne 3-4 cm opätkom a na podrážke. Nie vysoké, nie príliš ploché.

Kŕčové žily na nohách sú častým problémom žien v tehotenstve. Vo väčšine prípadoch sa ale po pôrode zvykne všetko vrátiť do pôvodného stavu, ak bol ten už bez tohto problému.

Liečba je zvládnuteľná

Fonendoskop pri notebookuNa základe vyššie uvedených faktov už asi viete, čo všetko je potrebné urobiť, aby ste vaše kŕčové žily na nohách minimalizovali, prípadne sa im úplne vyhli. Začína to nielen zmenou životného štýlu (vhodná strava, schudnutie, pridanie športu, vhodné oblečenie a topánky atd.), ale výrazné účinky majú aj špeciálne masáže. Masáž nôh resp. kŕčových žíl si môžete robiť aj doma pomocou voľne predajných prípravkov ako krém, gél, masť, zábal, obklad atď. Tie obsahujú upokojujúce a liečivé látky, ktoré vám nielen uľavia od pocitu ťažoby v dolných končatinách, ale problém aj liečia.

V práci, ale aj mimo nej môžete nosiť kompresné sťahovacie pančuchy na kŕčové žily na nohách, ktoré si môžete zakúpiť buď v lekárni alebo cez internet. Veľmi dôležité je zvoliť si správnu veľkosť, pretože ináč nebudú svoj účel plniť. Vtedy vám ich nosenie môže byť nepríjemné a môže vás na niektorých miestach stláčať, prípadne nebude stláčať tie miesta, ktoré má. Správnu veľkosť by vám mal pomôcť určiť lekárnik a správne pančuchy ani nebudete na nohách cítiť. Práve naopak, dosť vám uľavia.

Ďalším typom v liečbe kŕčových žíl je, aby ste sa vyhli dlhšiemu pobudnutiu v teplom kúpeli alebo v saune, čo môže vaše cievy ešte viac rozšíriť. Po príchode z roboty si vaše končatiny pokojne vyložte, najlepšie nad úroveň srdca, aby sa dostatočne prekrvili.

Ak hľadáte možno nejaké „lepšie“ lieky, určite sa obráťte na lekára, ktorý vám na predpis poskytne aj silnejšie varianty týchto produktov. Okrem toho môžete vyskúšať aj terapiu pijavicami, o ktorej sa hovorí, že je na kŕčové žily na nohách veľmi prospešná.

Odstránenie kŕčových žíl

V prípade, že už žiadna liečba nezaberá, alebo ste s diagnózou prišli neskoro, lekár môže odporučiť odstránenie kŕčových žíl. Je to z toho dôvodu, že pokiaľ by sa to neriešilo takto radikálne, môžu vzniknúť aj iné problémy. Hemoroidy už pravdepodobne vznikli v tomto štádiu dávnejšie, no okrem nich by vám hrozili zápaly, lymfedémy, krvné zrazeniny či upchatie ciev s následnou amputáciou končatín. Preto, ak vám lekár odporučí zákrok, rozhodne dlhšie nečakajte, vie prečo to robí.

Odstránenie a operácia kŕčových žíl môže prebehnúť rôznymi spôsobmi. Nie je to už len tak, že ich odstránenie bude plné krvi a stehov. Samozrejme, originál chirurgický zákrok vám poisťovne preplatia viac. Okrem toho si však môžete zvoliť ich odstránenie laserom alebo sklerotizáciu, čo sú zákroky bez stehov a bez kvapky krvi.

Pokiaľ si na vašich nohách všimnete niektoré príznaky kŕčových žíl, určite to nenechávajte len na náhodu, ale do liečby napríklad gélom sa pusťte čím skôr, aby ste neskôr nemuseli riešiť tento nepríjemný zákrok.

Info čerpané z: https://my.clevelandclinic.org/health/articles/varicose-veins-and-spider-veins

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *