Korektor na haluxy

Masírovanie nôhZačal vás v obuvi pobolievať vnútorný bok chodidla? Bolesť a začervenanie na danom mieste môžu naznačovať začiatok problému, akým je hallux valgus, ľudovo nazývaný vybočený palec. Zo začiatku ho možno nebudete brať vážne, no problém sa zvykne stupňovať, bolesť sa zvyšuje a vybočenie taktiež. Aby ste ale predišli rozvoju tejto diagnózy, je potrebné zmeniť niektoré vaše návyky či prijať iné opatrenia. V našom článku vám o všetkých vašich účinných možnostiach povieme niečo viac.

Čo ho spôsobuje?

V súčasnosti sú známe dva faktory, ktoré na nohách spôsobujú haluxy. Prvým je dedičnosť a druhým je vlastné zavinenie v dôsledku nosenia nevhodnej obuvi. Prvá príčina sa bude odstraňovať ťažšie, nakoľko je forma nohy resp. chodidla daná už od útleho detstva a kosti sa už usadili na svojom mieste. Pri druhej príčine to bude jednoduchšie, pretože do nej môžete zasiahnuť rýchlejšie. Tým máte vyššiu šancu, že sa hallux valgus vráti do pôvodnej polohy aj bez chirurgického zákroku.

Aké topánky sa teda pričiňujú na vzniku haluxov? Ide o topánky na vysokom opätku, ktoré tlak celého tela sústreďujú práve na palec na nohe, čo sa on snaží ubrzdiť tým, že sa pomaly vykrivuje. Ďalším nevhodným typom obuvi sú príliš ploché topánky, ktoré nerešpektujú prirodzený tvar nohy a vyvolávajú pocit, akoby ste ich ani na nohách nemali. Väčšinou v nich cítite každý a jeden kamienok a každú nerovnosť povrchu. Ideálna je hrubšia podrážka s 3-4cm navýšením päty.

K vzniku hallux valgus prospieva aj príliš úzka, neforemná obuv. Pokiaľ si skúšate topánky z neprírodných materiálov a už pri skúšaní vás tlačia buď na boku, alebo vám veľkostne nie sú dobre, nekupujte si ich. Dôsledky z nich môžu byť veľmi zlé, nakoľko sa neprírodný materiál kontúram vašich nôh neprispôsobí. Pri kúpe sa teda sústreďte na správnu veľkosť, ale aj na to, aby malo chodidlo dostatok miesta. Dôležitý je však aj korektor na haluxy, o ktorom si povieme čoskoro.

Príznaky haluxov

Nohy na podlaheVybočený palec alebo aj haluxy sa môžu objaviť na oboch chodidlách, pričom sprievodné príznaky sú rôzne. Bolesť na boku chodidla, citlivosť, začervenanie prípadne opuchy sme čiastočne spomenuli už aj v úvode. Hlavným príznakom tohto problému ale je, že vizuálne si môžete všimnúť odklon veľkého prsta k ostatným prstom tej istej nohy. Pričom dochádza aj k vystrčeniu kostičky pod ním.

Počiatočné štádium haluxov si môžete všimnúť len začervenaním a k odchyľovaniu dochádza až po niekoľkých mesiacoch, niekedy aj rokoch aktívneho nosenia nevhodnej obuvi. Nejde teda o problém, ktorý by mal vzniknúť zo dňa na deň. Preto je dôležité si uvedomiť, že jeho vznik môžete skutočne ovplyvniť prípadne mu úplne zamedziť.

V najťažšom štádiu sa halux prekryje s ostatnými prstami nohy, kostička vytŕča tak, až je to na pohľad nepríjemné a veľkým problémom bude preto nájsť správnu obuv. Bolesť možno pociťovať nielen v nevhodnej obuvi, ale ani po vyzutí nezmizne a miesto je na dotyk veľmi citlivé.

Domáca liečba

Ak ste si už na vašom chodidle hallux valgus všimli, je na čase podniknúť niektoré kroky. Na výber toho máte viac. Nespoliehajte sa však na žiadne krémy, masti, gély či iné produkty, ktoré samé o sebe tvar kosti nezmenia. Rôzne prípravky môžu akurát utlmiť spôsobenú bolesť, prípadne chodidlo schladiť, upokojiť atď.

Ako domácu liečbu haluxov môžete využiť rôzne domáce cviky a to bez asistencie odborníka, ortopéda či fyzioterapeuta. Napr. stačí, ak ich budete naťahovať raz smerom k telu, raz od tela. Doprajte im dostatočnú masáž. Pokiaľ máte radšej cvičenie s pomôckami, zoberte si ručník, oviňte okolo vybočeného palca a ručník ťahajte k sebe, pričom palec sa snaží ísť proti tejto sile. Cvikov je oveľa viac, no tieto sú tie najzákladnejšie. Pochopiteľne, je potrebné ich opakovať dennodenne.

Ľudia si v liečbe hallux valgus obľúbili aj špeciálne pomôcky ako korektor, ortézu či bandáž. Ide o špeciálne nadstavce alebo oddiaľovače prstov, ktorých cieľom je pochopiteľne vrátiť vybočený palec na pôvodné miesto. Taktiež sa aplikujú dennodenne a je potrebné ich nosiť niekoľko hodín, minimálne 8. Môžete si vybrať z niekoľkých variantov, nočného a denného. Denný korektor si môžete aplikovať aj do obuvi, ak vám to jej vôľa dovolí, nočný sa zas kvôli väčším rozmerom a možno aj nepohodlnosti pri chodení aplikuje výhradne na noc. Kým vy spíte, on si plní svoju úlohu. Ale opäť platí, že korektor na hallux valgus vám výsledky neprinesie zo dňa na deň. Pri pravidelnej aplikácii si však zmenu do niekoľkých týždňov prípadne mesiacov určite všimnete.

Odstránenie hallux valgus

Keď ste s liečbou otáľali alebo ste začali príliš neskoro, je možné, že tento stav už domácimi prostriedkami nezvrátite. Vtedy je lepšie ako naučiť sa žiť s bolesťami, navštíviť odborníka, ktorý väčšinou odporučí chirurgické odstránenie haluxov. Táto anomália má niekoľko postupov odstránenia, no najčastejšie dochádza k odstráneniu časti kostičky pod vybočeným palcom, čo ho vráti do pôvodnej polohy. Tento zákrok ale predstavuje riziko doživotného znehybnenia kĺbu pod ním. Mnoho pacientov ale tento risk absolvuje, ak vedia, že sa vrátia po dlhšej rekonvalescencii do normálneho života bez bolesti a v normálnej obuvi.

Zdroj: http://www.sportsinjuryclinic.net/sport-injuries/foot-heel-pain/bunions

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *