Nohy a ich problémy vás môžu taktiež veľmi potrápiť

Jogging po chodníkuČlovek je citlivý na každú časť svojho tela. Kým je ale všetko bez problému, tak starostlivosť o rôzne partie tela zanedbávame. V dnešnom príspevku si priblížime choroby a problémy, ktoré môžu postihnúť naše dolné končatiny – nohy. Nie vždy je zvýšená hygiena to, čo ich dokáže vyliečiť. Ba dá sa povedať, že v nasledujúcich diagnózach hrá čistotnosť len veľmi malú úlohu. Sústrediť sa budeme hlavne na problémy ako kŕčové žily, pleseň na nohách, hallux valgus (vybočený palec) či celulitída alebo bolesť kĺbov. Začnime hneď predstavením každého a jedného z potenciálnych problémov.

Kŕčové žily alebo varixy

Táto choroba nôh sa u populácie rozširuje čoraz viac. Čo je horšie, trpia ňou čoraz mladšie kategóriou. Hlavnou príčinou je relatívna nečinnosť, málo aktívny život, sedavé zamestnanie alebo naopak pridlhé státie. Ďalšími faktormi, ktoré môžu spôsobiť kŕčové žily sú obezita, tehotenstvo, zlá životospráva alebo nevhodná obuv či tesné oblečenie.

Kŕčové žily na nohách sa prejavujú rôzne a závisí to hlavne od toho, v akom štádiu sa nachádzajú. Počiatky diagnózy predstavujú zviditeľnenie žiliek a tvorenie tzv. vejárikov červenej farby. Na dotyk nebolia a ani nepresahujú povrch pokožky. Postupom času a neliečením sa tieto žilky zväčšujú až tak, že presiahnu povrch pokožky. Kŕčové žily na nohách môžete pociťovať aj tak, že vám končatiny pocitovo oťažievajú, mávate v nich nočné kŕče, objavujú sa vám opuchy či iná bolesť.

Pokiaľ začnete vaše problémy a choroby skúmať od začiatku, je veľká šanca, že situácia sa zvráti, nebude napredovať a vy nebudete potrebovať odborný zákrok. Kŕčové žily na nohách môžete liečiť pomocou špeciálneho krému, gélu či masti a takisto aj pomocou kompresných sťahovacích pančúch. Vašim končatinám doprajte dostatok pohybu, ale zároveň aj dostatok relaxu. Pokojne si ich pred spaním alebo po príchode z roboty vymasírujte.

Pleseň na nohách alebo mykóza

Bosé nohy vo vodeDruhým problémom, kožným ochorením a zároveň prenosnou infekciou je aj mykóza chodidiel, o ktorej si väčšina myslí, že je zapríčinená zlou hygienou. Vo väčšine prípadoch to tak nie je. Pleseň na nohách si môžete domov odniesť z verejného bazénu, zo sauny, z použitia verejných uterákov atď. Rovnako sú pre týmto spôsobom zdravých jedincov nebezpeční aj členovia domácnosti, ktorí týmto ochorením trpia.

Infekcia sa však vyvíja v teplom a vlhkom mieste, ktoré nájdete v obuvi. Ak teda nosíte často jednu obuv, ktorá neumožňuje vyviesť nadbytočné teplo a vlhko, pravdepodobnosť, že sa pleseň na nohách vyvinie aj u vás, je veľmi veľká. Preto je dôležité kupovať a nosiť vzduch priepustnú obuv, pravidelne ju obmieňať a dezinfikovať. Samozrejme to isté platí aj pre ponožky a chodidlá ako také. Najväčšie riziko z tohto hľadiska predstavujú povolania ako baníci, lesníci, vojaci, kuchári atď. Tzv. atletická noha trápi aj množstvo športovcov.

Pleseň na nohách má jednoznačné príznaky. Patria medzi ne šúpanie kože medzi tretím, štvrtým a piatym prstom, svrbenie, pálenie, začervenanie či zbelnutie pokožky. Neliečenie môže viesť k posunu diagnózy na nechty. Aj táto choroba sa dá v začiatkoch riešiť pomerne ľahko. V lekárni alebo na internete si môžete zakúpiť prípravky s účinnými látkami. Prípadne si môžete skočiť aj za odborníkom, ktorý vám liečbu presne stanoví. V začiatkoch to nebýva nutné, a keď si zakúpite špeciálny gél, masť, krém alebo sprej proti plesni na nohách, účinok býva viditeľný. Plesňové infekčné ochorenie je ale problém, ktorý sa lieči dlhšiu dobu a nezáleží pri tom na tom, či vás lieči lekár alebo sa liečite sami. Ak ale nepozorujete žiadne zmeny, určite je bezpečnejšie zájsť za odborníkom.

Hallux valgus alebo vybočený palec

Detské nohyProblém trápiaci hlavne ženy, na koľko ide o dôsledok nosenia nevhodnej obuvi na vysokom opätku alebo s príliš plochou podrážkou. Objaviť sa môže aj u mužov avšak v oveľa menšom množstve. Takisto ide o „chorobu“, ktorú ste mohli zdediť.

Hallux valgus alebo vybočený palec vzniká tak, že v dôsledku nejakej sily, väčšinou tlakom na neho dochádza k jeho vybočeniu. Vybáča sa smerom k prstom daného chodidla. To zároveň zapríčiní vystúpenie kostičky pod ním. V najhoršom štádiu môže dôjsť k úplnému prekrytiu palca s prstami, čo spôsobuje neskutočne bolesti.

Hallux valgus sa spája s bolesťou na boku chodidla hlavne pri nosení problematickej obuvi a rovnako aj začervenaním či opuchmi. Čím sa problém zväčšuje, tým viac bolesti pribúda a neutícha ani po vyzutí problematickej obuvi. Gély a krémy vedia tento problém odstrániť len dočasne resp. len utlmujú nepríjemný pocit, ale podstatu problému neriešia. Pomôcť vám však môžu masáže či špeciálne cviky bez pomoci odborníka. Na hallux valgus si môžete zakúpiť aj špeciálne pomôcky ako korektor, ortézu či bandáž. Tie je nutné nosiť skoro permanentne, pričom korektor sa využíva hlavne počas spánku, nakoľko nie je stavaný do obuvi a chodenie v ňom by bolo taktiež nepríjemné.

Ak korektor váš hallux valgus nevyriešil a situácia sa zhoršuje, je možné absolvovať jeho chirurgickú nápravu. Väčšinou sa pri nej odstráni časť kostičky pod palcom, čo ho dá do pôvodnej polohy.

Celulitída

Ide hlavne o ženský problém súvisiaci s estrogénom. Hlavnou jeho príčinou je ale nedostatočné prekrvovanie v oblasti stehien, brucha či paží. Nie je to teda tuk či obezita, ako si mnohí myslia. Preto je dôležité pridať do svojho života viac pohybu a jednotlivé údy tela krvne rozprúdiť napr. aj masážou. Na celulitídu si môžete zakúpiť špeciálny krém, gél alebo masť, ktoré masírovaním vsiaknu do pokožky a tým ju trošku prekrvia.

Bolesť kĺbov

Tento problém končatín, hlavne nôh sa spája s ľuďmi v staršom veku, kedy je opotrebovanie kĺbov prirodzeným javom. Bolesť sa však môže vyskytnúť aj u mladších jedincov, ktorí napr. veľa športujú alebo napr. nerobia skoro nič a zrazu sa pustia do namáhavej činnosti, na ktorú ich kĺby a kolená neboli zvyknuté. Tento nepríjemný pocit však viete utlmiť pomocou liekov, tabliet, krémov, gélov či mastí. Ak bolesť neutícha ani po ich aplikácii, problém môže byť vážnejšej povahy a vtedy vám určite odporúčame navštíviť odborníka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *