Pleseň na nohách je liečiteľná

Obrázok plesniPomerne častým, ale o to nepríjemnejším ochorením chodidiel je aj mykóza, po našom pleseň. Nemusí sa vyskytovať len na nohách, ale aj na iných častiach tela a veľmi ľahko sa z chodidiel dostane aj na nechty. V dnešnom článku sa budeme venovať tomuto ochoreniu, ktoré sa môže ľahko rozvinúť vo vašej možno málo vetranej obuvi. Aké kroky podstúpiť, aby čo najrýchlejšie táto infekcia zmizla? Je prevencia účinná? Kto je rizikovou kategóriou? To sú len niektoré otázky, na ktoré nájdete v tomto príspevku odpoveď.

Patríte do ohrozenej kategórie?

Medzi užitočné informácie určite patrí aj to, kto spadá do rizikovej kategórie obyvateľstva. Najohrozenejší sú ľudia s oslabenou imunitou, seniori, cukrovkári či tí, ktorí majú poranené chodidlá. Nanešťastie, pravda je taká, že pleseň na nohách môžu dostať všetci, nakoľko ide o prenosné ochorenie. Takže z tohto hľadiska stačí už aj minimálny kontakt s infikovanou zložkou, prípadne časťou kože. O to viac by ste mali zbystrieť, ak často navštevujete verejné miesta, ako sú bazény a sauny, kde sa pohybujete naboso. Nikdy neviete, či človek, ktorý prešiel pred vami po mieste, po ktorom teraz chodíte vy, nebol nakazený. Je to tak ľahké, ale áno, aj takto sa dá nakaziť.

Ďalej sa majte na pozore pred používaním spoločných ručníkov a rovnako aj pri praní oblečenia, hoci by išlo o člena rodiny. Ak viete, že niekto z vašej rodiny má pleseň na nohách alebo na nechtoch, je na základe informácií z plesen-na-nohach lepšie jeho veci prať zvlášť, pretože pri nízkych teplotách sa môže infekcia usadiť aj na oblečení iných členov domácnosti.

Pleseň na nohách sa vám môže rozvinúť aj spontánne, bez zdroja nákazy a príčinami nemusí byť len zlá hygiena. Nevhodná a vzduch nepriepustná obuv sú mnohokrát spúšťačom tejto kožnej plesňovej choroby. Pokiaľ ju dostatočne neobmieňate, nevyvetráte či nedezinfikujete, riziko rozvoja tohto ochorenia výrazne stúpa. O to viac, ak ide o pracovnú obuv, ktorú musíte mať na nohách minimálne 8 hodín. Preto si zabezpečte dostatok topánok, aby ste ich mohli obmieňať. Najkritickejšie sú povolania, ktoré vyžadujú pevnú obuv: lesníci, poľovníci, vojaci, hasiči, policajti, baníci atď.

Príznaky plesne na nohách

Je ich hneď niekoľko. Medzi prvotnými príznakmi tohto kožného ochorenia sa nachádza svrbenie a pálenie najčastejšie medzi tretím, štvrtým a piatym prstom na chodidle. Okrem toho sa v daných miestach môže šúpať koža, prípadne môže sčervenieť alebo zbelnúť. Žiadnu spozorovanú kožnú zmenu na chodidle nenechajte napospas osudu, hlavne pokiaľ ide o zmeny medzi prstami. Je skutočne veľká pravdepodobnosť, že pôjde o pleseň na nohách, ktorá sa pri neliečení môže rozšíriť až na nechty.

Mykózu na nechtoch si môžete všimnúť tak, že sa vám začne meniť ich sfarbenie, hrúbka, ale dokonca aj tvar. V najkritickejšom prípade môže dôjsť k odlupovaniu nechtu od lôžka, čo je nielen nepríjemné na pohľad, ale budete to pociťovať aj fyzicky. Preto, ak nechcete, aby vám pleseň na nohách skomplikovala vaše bytie, rozhodne jej liečbu nenechávajte na náhodu. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako si ju môžete začať liečiť v pohodlí domova.

Liečba

striekačkaV takejto chúlostivej záležitosti, akou je určite aj pleseň na nohách, si môžete vybrať, či navštívite odborníka, ktorý vám stanovú presnú liečbu, alebo skúsite niektoré domáce typy a recepty na liečbu v pohodlí domova.

Výhodou lekára je, že vám môže predpísať silnejšie lieky, ako tie, ktoré si môžete sami vyrobiť doma, alebo ako také, ktoré si môžete bez predpisu zakúpiť v lekárni. Bude vás mať pod dozorom a tým pádom môže liečbu promptne zmeniť, ak by nezaberala. Nie každý však trávi času u lekára a preto vám uvedieme aj niekoľko typov, ako môžete s plesňou na nohách zatočiť pomocou domácich receptov.

Mykóza nie je novodobým problémom a trápi ľudí už veľmi dlho. Už aj naše staré mamy ale poznali niektoré možnosti liečby a najčastejšie tento problém riešili buď octovým alebo soľným kúpeľom v pomere 1:4. Okrem toho je možné si v lekárni zakúpiť tzv. Burrov roztok alebo tea tree oil.

Rýchlejšou metódou a možno aj pre vaše chodidlá pohodlnejšou, ktorá ich aj zvláčni a uľaví od nepríjemných symptómov, je aplikácia rôznych krémov. Najlepší krém na pleseň na nohách zatočí nielen s príznakmi, ale dokonca ju aj lieči. Okrem krému sú dostupné spreje, ktoré nemusíte roztierať, gély, masti, prášky či zábaly. Lieky ako tabletky sú dostupné len na predpis.

Liečba plesne na nohách či už pod odborným dohľadom alebo domácim spôsobom si ale vyžaduje svoj čas. Neočakávajte, že už po prvej aplikácii bude všetko okay. Toto kožné plesňové ochorenie sa niekedy lieči aj niekoľko mesiacov. Preto je veľmi dôležitá trpezlivosť.

Prevenčné kroky

To, ako sa môžete pred plesňou na nohách či iných častiach tela chrániť sme už čiastočne zmienili vyššie v texte. Buďme ale konkrétnejší. Ak často využívate verejné priestranstvá ako bazény alebo sauny, kde je teplé a vlhké prostredie živnou pôdou pre tento typ ochorenia, vždy sa pohybujte vo vlastnej obuvi. A určite nepoužívajte spoločné ručníky. Veľa sa dozviete aj na stránke Mayo.

Pokiaľ ste v domácnosti, v ktorej je niektorý z členov plesňou na nohách nakazený, jeho oblečenie sa odporúča prať zvlášť, prípadne ho vyvariť.

Svoju obuv a ponožky pravidelne obmieňajte a dezinfikujte. Pri spotení ich dostatočne vysušte a samozrejme aj vaše nohy. Svoju obuv alebo časti oblečenia nikomu nepožičiavajte a ani vy si ich od nikoho nepožičiavajte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *